Historie závodu

Založení závodu

Psal se rok 2004 a zakladatel závodu Petr Adam ve svých 54 letech po dlouhé sportovní pauze opět začal běhat. Pustil se do toho s vervou – za tři měsíce zhubl 17 kilo a odstartoval svou účast na různých závodech, zejména v rámci seriálu SABZO.

Závody obíhal jeden za druhým a hlavou mu vrtalo, jestli by něco nešlo udělat lépe – především ho trápilo, že výsledky se tehdy zpracovávaly pomalu, často až s týdenním zpožděním, a věkové kategorie se vyhodnocovaly po deseti letech. Co takhle uspořádat běžecký závod trochu jinak, podle svých vlastních představ?

Petr se poradil s kamarádem Ivem Domanským, tehdejším guru české běžecké scény. Ivo si sice ťukal na čelo – už tehdy bylo v českém kalendáři kolem 800 závodů ročně a prostor pro nový závod se zdál být malý – ale přesto doporučil zajímavou věc: v letních měsících je závodů málo. Lidé jsou sice často na dovolených a je horko, ale v Praze zůstává dost běžců, které by mohl oslovit závod v příjemném lesním prostředí.

Volba padla na začátek července – teď už jen zbývalo vybrat místo. Protože Petr často trénoval ve Hvězdě a běhal podél zdi obory na náročném okruhu, volba byla jasná: ať si tu dají do těla i ostatní.

Petr sestavil malý organizační tým, oslovil kamaráda – hvězdu sportovních televizních pořadů – Jakuba Bažanta, aby závod moderoval, sehnal výpočetní techniku a tiskárnu, aby závodníci měli výsledky ihned po doběhu, zavedl kategorie po pěti letech a odstartoval na tehdejší dobu unikátní závod.

První ročníky

První ročník se konal 7. 7. 2005, na vzdálenost symbolických 7 777 metrů (aby těch sedmiček nebylo málo). Díky zapojení do seriálu SABZO dorazilo 96 běžců.

V dalších ročnících, kdy účast postupně rostla, byl závod prodloužen o cca 200 metrů, aby běžci nevbíhali do lesního terénu najednou. Závod tak dostal kulatou délku 8 km. S rostoucím počtem účastníků a ručním měřením času se později přešlo na starty po vlnách podle kategorií, aby bylo možné vše správně zpracovat. Navíc v samostatných kategoriích začaly závodit i děti.

Do organizace se postupně zapojila širší rodina a přátelé, což umožnilo zachovat nízké startovné a rodinnou atmosféru závodu včetně bohatého občerstvení. Díky tomu, že Petr měl k dispozici svoji firmu RENTIA – půjčovna nářadí – bylo možné zajistit kompletní technické zázemí a závod každoročně dotovat nemalou částkou, aniž by rostlo startovné.

Termín závodu se ustálil na druhé úterý v červenci, což běžcům umožňuje plánovat účast dlouho dopředu.

Kategorie pro ženy a muže

Původně byla pro ženy určena kategorie na jedno kolo podél zdi. S rostoucím sebevědomím ale ženy začaly požadovat rovnocennou výzvu, a tak byla v roce 2017 přidána kategorie na dvě kola. Mužům se naopak nelíbilo, že nemohou běžet jen jedno kolo – samostatná kategorie pro ně vznikla v roce 2018.

Předání štafety

Zhruba od roku 2020 přebírají organizaci závodu Petrův syn Jirka a Petr mladší, kteří se každý rok snaží ladit další a další detaily. Základní koncept závodu ale zůstává zachován.

Trocha statistiky na závěr

  • V posledních letech se účast stabilizovala na cca 300 běžcích ve všech kategoriích – závod tak patří mezi největší krosy pořádané ve všední den.
  • Rekord trati na dvě kola drží Petr Losman legendárním časem 26:09 z roku 2009.
  • Rekord ženské trati na jedno kolo patří Barboře Ondrejičkové, která v roce 2020 zaběhla čas 14:48,5.
  • Nejvíce startů má na kontě Miloš Němec – dosud nechyběl ani jednou!